2009-03-09

Už tuos, kurie pasiėmę paskolą.

Kovo - balandžio mėnuo mūsų miesto politiniame gyvenime yra svarbus laikas. Mūsų miesto biudžetinės, viešosios įstaigos miesto tarybai pateikia savo veiklos ataskaitas. Savo ataskaitas miesto tarybai, turės pateikti du svarbiausi miesto vadovai – meras ir savivaldybės administracijos direktorius. Savivaldybės administracijos direktorius per du metus taip ir netapo miesto premjeru ir administracijos direktoriumi, todėl jo ataskaita manęs visiškai nejaudina. Kas kita yra miesto meras.
Praėjusiais metais miesto meras savanoriškai pasirinko „politinės bokso kriaušės“ vaidmenį ir visiškai nebuvo sunku jį doroti. Dar daugiau, R.Taraškevičius pats sėkmingai pametėjo man kamuoliuką pasivajodamas kaip gerai yra Turkmėnistane. Pradėjęs vynioti siūlų kamuolį nuo Turkmėnistano, visai lengvai jį išvyniojau iki miesto nūdienos politinių realijų.
Praėjusiais metais šiai kalbai ruošiausi maždaug dvi savaites. Nesakau, kad tai dariau kasdien po aštuonias valandas, tačiau laiko tikrai praleidau pakankamai daug. Šioje kalboje rinkau kiekvieną žodį, braukydamas nereikalingas frazes ir barokinius minties vingius. Dalį kalbos reikėjo pataisyti po to, kai savivaldybės interneto svetainėje pasirodė pati ataskaita. Ataskaitos tekstas mane dar labiau nuvylė, nes meras pasislėpė po formaliais savo įgaliojimais ir vietoje miesto vystimosi krypčių, padrąsinimų ir kvietimų bendruomenei susitelkti, pamatėme tik sausą, komitetų, komisijų ir tarybos posėdžių veiklos statistiką.
Per pastaruosius metu, turiu pripažinti, mūsų miesto mero retorika tikrai pasikeitė. Iš jo kalbų seniai dingo „nacionalinės ekonomikos atsiekimai“, rūpestis klaipėdiečių gerove per prekybos ploto gausėjimą ir kiti iš senųjų laikų atėję, Nepriklausomai Lietuvai pertvarkyti, politiniai pareiškimai. Ar šitie mero retorikos pokyčiai, persikels ir į jo ataskaitą, parodys laikas. Jei meras žengs šį žingsnį, jis taps sunkiai įkandamu riešutu ir man, frakcijos vardu, rengiant atsakymą, teks gerokai paplušėti.
Vis dėl to, taip kaip meras greičiausiai jau davė komandą savo pavaldiniams rengti metinę veiklos ataskaitą, panašią komandą sau daviau ir aš. Mūsų frakcijos „šešėlinė ataskaita“ vadinsis „už tuos, kurie turi banko paskolą“. Turiu omenyje klaipėdiečių viduriniąją klasę, kurie sunkiai dirba, gražiai augina savo vaikus. Jie nenori ir nesitiki ypatingų valdžios malonių, gal būt net norėtų, kad valdžia į jų gyvenimą kištųsi kuo mažiau. Šie žmonės yra mūsų miesto ekonomikos, pilietinio ir socialinio gyvenimo stuburas ir bent jau kartą metuose nusipelno savo išrinktos valdžios dėmesio.
Politinio gyvenimo paradoksas šiandien glūdi tame, kad norėdama užtikrinti ilgalaikį klestėjimą, bet kokia politinė valdžia privalo padėti tiems žmonėms, kurie iš valdžios nesiekia jokių malonių. Būtent per pagalbą tokiems žmonėms politinė valdžia ir jos atstovai įrodo ar jie sugeba mąstyti ir veikti taip, kaip turėtų veikti XXI amžiaus lyderiai.
Lanksčios paslaugos, verslo ir viešojo sektoriaus partnerystė, platus savivaldybės paslaugų spektras, nevyriausybinių organizacijų įtraukimas, valdžios ir piliečių dialogas, efektyvus ir taupus vyriausybės darbas, gebėjimas sutelkti bendruomenę bendram darbui, humaniškos gyvenamosios aplinkos užtikrinimas, verslo iniciatyvų skatinimas ir t.t. yra tie raktai, kurie atrakina duris į modernų miestą. Suprantu, kad dalies šių terminų, mano tikslinė auditorija nesupranta ir jiems to nebūtina suprasti. Tačiau šitie žmonės visus aukščiau mano išvardintus terminus puikiai jaučia savo stuburo smegenimis ar vadovaudamiesi savo gyvenimiškąją ar profesine patirtimi.
Žmonės, kurie yra paėmę banko paskolas, bent paskolos grąžinimo laikui tikisi sulaukti teisingos ir supratingos ir atsakingos valdžios. Būtent šie žmonės kiekvienuose rinkimuose nulemia sėkmę vienai ar kitai politinei jėgai. Atsisakyti kovoti dėl tų žmonių gerovės ir dėmesio gali tik politiniai marginalai arba politiniai lavonai. Kova dėl šių rinkėjų yra kova dėl politinių batalijų arenos centro. Nenoriu tikėti, kad nenumaldomai artėjant savivaldybių rinkimams, meras taip lengvai paliktų politinių batalijų arenos centro lauką. Todėl, esu įsitikinęs, mūsų laukia karštas ir įdomus politinis pavasaris.

1 komentaras:

Anonimiškas rašė...

Aciu uz idomia informacija