2010-06-28

Rinkimų konsultantų Meka


Kaip kiekvienas musulmonas meldžiasi veidu į Meką, taip kiekvienas konsultantas meldžiasi politinių debatų centro laukui, kuris angliškai vadinamas „centre ground“. Tai yra retorikų, programų, lozungų, veiksmų rinkinys, kuris jungia neapsisprendusiuosius rinkėjus. Būtent dėl neapsisprendusiųjų arba dėl migruojančių rinkėjų yra kuriamos rinkiminės kampanijos, samdomi profesionalūs rinkimų konsultantai, naudojamos primityvios ar kosminio mąsto politinės technologijos. Partija užėmusi „centre ground“ paprastai laimi ir rinkimus.
Kodėl JAV prezidentu buvo išrinktas B.Obama ir kodėl jis, greičiausiai pralaimės būsimuosius prezidento rinkimus? Kodėl Britanijoje 13 metų truko leiboristų valdymo epocha ir ji baigėsi būtent šiemet? Į tuos klausimus yra dešimtys atsakymų, tačiau be „centre ground“ sąvokos niekaip neišsiversime.
Kur randasi šitas politinis rojus ir kaip jis pasiekiamas. Jei darydami apklausą, mes paprašysime žmonių identifikuoti savo pažiūras nuo 1 (visiška kairė) iki 10 (ultra dešinė), daugiausia žmonių pasakys, kad jie yra Nr.5. Atitinkamai mažiau bus Nr.4 ir Nr. 6 ir visiškai nykstantys dydžiai Nr.1 ir Nr.10 Na maždaug taip, kaip pavaizduota paveikslėlyje.

Partijų lyderiai, pozicionuodami save rinkoje, jei veiks racionaliai, visuomet bandys paiimti Nr.5 Dvipartinėje sistemoje dešiniųjų lyderiai gali nesijaudinti dėl 6,7,8,9 ir 10. Paprasčiausiai todėl, kad jie vis vien balsuos už tą partiją arba liks namie.
Jei abu partijos lyderiai būtų žmonės racionalūs, abu judėtų link Nr.5 Tada lemtų abiejų lyderių asmenybės tūriai. Politinių technologijų požiūriu tai prilygtų tankų kautynėmis ties Prochorovka, kur 1943 metais ties Kursu tiesiu taikymu susikibo dvi galingiausios pasaulyje tankų armijos. Tų politinių titanų kovą aprašinėja istorijos vadovėliai, o rinkimų konsultantai, turėję laimės pabūti šalia, po to rieškučiai semia pinigus ir užsitikrina savo pavardės citavimą pasauliniuose politikos mokslo žurnaluose.
Deja taip būna retai, o dažniausiai politiniai lyderiai kartais sąmoningai ar nesąmoningai pasirenka, kitą kovos lauką, ir politinių debatų „centre groundas“ oponentui yra paliekamas be kovos. Taip darė britų konservatoriai nuo 1997 ųjų, vis bandydami būti dešinesni už leiboristų premjerą Tonį Blairą. Taip jie darė todėl, kad nesugebėjo suvokti, jog britai nenori vien tik besaikio mokesčių karpymo ir viešųjų paslaugų privatizacijos.
Prireikė maždaug 10 metų, 4 triuškinančių pralaimėjimų, kol Britanijos konservatoriai pakeitė savo politiką ir keliais smūgiais atsiėmė vidurio lauką, kurio T.Blairo įpėdis G,Brownas net realiai nesiteikė ginti.
Daugelis paklaus manęs, jei visi tokie protingi, kodėl mes neturime politikos pabaigos? Kodėl visi lyderiai nestoja į centrą? Kodėl nebėra politinių titanų kautynių ties Prochorovka? Taip yra todėl, kad politinis centras migruoja, jis yra nepastovus ir tai, kas vakar buvo politinių debatų centras, šiandien jau yra ekstremizmas. Už „centre ground“ sėkmingą suradimą rinkimų konsultantas gauna savo pinigus. Ir vis vien jis tai padaro tik labai apgraibomis. Ar tuo keliu reikės vesti partiją, sprendžia lyderis. Tai jo teisė ir jo pareiga.

Komentarų nėra: